Předvánoční těšení 2014
Předvánoční těšení v restauraci Vatikán dne 26. 11. 2014
Přivítali jsme členy, účinkující i hosty: předsedu DIA klubu p. Václava Pošmuru
a předsedkyni Senior klubu p. Annu Polákovou. Později mezi nás zavítal p. Jan Birke, poslanec PS ČR, starosta Města.
Na zahájení nám zahrály Malý koncert děvčátka Šmídovy (6 a 8 let) na dětská violoncella, bylo to nové, velmi pěkné a spousta členů byla dojata. Poděkovali jsme jim velkým potleskem, adventním kalendářem a popřáli hodně zdraví a koncertních úspěchů.
Představit zvyky ze své rodné země nám přišly rodilé mluvčí z Evropské dobrovolnické služby:
Daniejela Marič – z Bosny a Hercegoviny,
Stasya Goroshkevich – z Ruska (Moskva),
Daria Sitko – z Polska.
Všechny se snažily mluvit česky, jejich připravená prezentace byla promítána na stěnu. Představili nám své země, jejich podnebí, moře, hory. Vánoce jsou i u nich nejdůležitějším časem v roce, je to zvláštní čas, provázený mnoha zvyky a tradicemi, který se obvykle tráví s rodinou.
Ve státech bývalé Jugoslávie 6. 12. chodí „Krampus“ (podobný čertu), který odnáší zlobivé děti. Štědrý večer v Polsku, Čechách, Slovinsku – v těchto zemích se večeří ryba. Ve Slovinsku přetrvává zvyk, že hlava rodiny vezme lžíci „lokšy“, hodí ji na strop, když drží, čeká rodinu úspěch, bohatství.
Ostatní Slovanské země – vkládají pod talíř mince (u nás kapří šupinky), překvapení ve vánočním chlebu – Makedonie, Rusko, Bulharsko.
V zemích bývalé Jugoslávie – tradice, přinesou do domu dubový špalek, ten pak hoří tři dny. Srbové špalky pálí před kostely. Koleduje se. Bulharsko – při večeři se nádobí neuklízí – pověra, (na zbytcích si prý pochutnávají zemřelí). Počet talířů lichý.
V Chorvatsku posílají do podkroví kočku, jako ochranu před ďáblem.
Polsko – říká se, že Štědrý večer nezačne dřív, než vyjde na obloze 1 hvězda.
Zvyk – pod ubrus při večeři se vloží trochu sena,jako připomínku, že se Ježíš narodil ve chlévě v jesličkách. Pod talíř se klade peníz, aby měli po celý rok dostatek. Volné místo u stolu – pro miminko Ježíška, nebo opuštěného tuláka. Před večeří se dělí o oplatku a vzájemně si přejí všeho dobrého. Polévku vaří z červené řepy, jí se dezert s mákem, směs sušeného ovoce. Věří, že o půlnoci zvířata mluví s hospodářem lidskou řečí.
V Rusku, slaví 7. Leden, díky minulým komunistickým režimům bylo mnoho kostelů předěláno na sklady ale Pravoslavná církev spolu s křesťanskou posledních 20. let zachovávají tradice. Schází se společně u „Jolky“, čekají příjezd „Dědy Mráze a Sibiročky“ s losím spřežením. Tradice jsou různé podle rozsahu oblasti. Těší se z Nového roku a děti dostávají dárky.
Přítomní poděkovaly studentkám dlouhým potleskem, kytičkami a přáním všeho dobrého a šťastný návrat domů. Následovala krátká přestávka s drobným občerstvením.
Pan starosta přijel z jednání v Hradci Králové, poděkoval za podporu při komunálních volbách, představil další přestavbu okruhu na Pražské ulici, a co vše je v plánuv dalším roce. Seznámil přítomné s rozpočtem a dobrým hospodařením Města. Zmínil se o situaci okolo běloveských lázní, tepenského zbořeniště, nepovedeného referenda. Oznámil přestavbu vlakového nádraží, aby zapadlo do nového konceptu s autobusovým nádražím. Přítomní pozorně poslouchali, poděkovali dlouhým potleskem s přáním hodně zdraví a štěstí v novém roce.
Připravili jsme si dárky z půdy a proběhlo losování. Něco bylo příjemné překvapení, ale opět se objevily staré prošlé sušenky, hadry… Bohužel…
Přišli mezi nás hudebníci, kteří nám hráli na přání a pro radost.
Kolem 17 hodiny jsme společně povečeřeli (výbornou svíčkovou) a spolu zazpívali Vánoční koledy. Atmosféra byla báječná, někde ukápla i slzička. Popřáli jsme si hodně zdraví, pohody a Šťastný nový rok 2015.
Poděkovala jsem všem přítomným za prožité odpoledne, členům výboru za odvedenou práci pro ostatní a personálu za bezvadnou obsluhu
a výbornou večeři. Hudebníci nám zahráli tuš a všichni jsme se rozcházeli domů.
Celkem se akce zúčastnilo 80 osob a dvě děti.
Zapsala: Olga Frühaufová
ověřil: Miroslav Čiháček