Get Adobe Flash player
Archív
Tech Soup
button techsoup.cz

Jednodenní zájezd v Kladském pomezí – lázně dne 23.9. 2014

Podzimní zájezd s návštěvou a prohlídkou polských minerálních lázní

se SdZdP Náchod se uskutečnil dne 23.9.2014 

      Z autobusového nádraží jsme vyjeli za drobného mrholení a z tohoto důvodu jsme zvolili vzdálenější Wambierzice. Celý dnešní den nás prováděla pí předsedkyně.

       Na počátků města Wambierzyce (1253) vznikla svatyně, která souvisí s legendou z 12. století, kdy zde měl nevidomý Jan z Ratna znovu nabýt zraku přičemž se jeho očím zjevila postava Panny Marie, Počátkem 18. století byla zbudována barokní svatyně Matky Boží. V 19. stol byly Wambierzyce častým cílem náboženských poutí i z českých zemí. V roce 1936 získal kostel titul menší baziliky. Stavba se tyčí nad nevelkým náměstím, ze kterého k ní vede 57 schodů se symbolickým významem: č. 9. (počet andělských chorů) + 33. (věk Ježíše Krista v okamžiku  ukřižování) + 15. (věk Panny Marie v okamžiku početí Ježíše Krista)

      Z iniciativy tehdejšího majitele Wambierzyc Daniela Osterberga zde od konce 17. století do 19. století vznikala kalvárie s asi 100 kaplemi, kapličkami a bránami, nazývaná též slezským Jeruzalémem. Najdeme zde pohyblivý betlem z r. 1882 s více než 800 figurkami, regionální muzeum a mini zoo. Účastníkům se tu líbilo a na památku návštěvy si zakoupili různé suvenýrky, zavzpomínali na mládí, kdy se náboženských poutí účastnili.

       Počasí se vyjasnilo, a my navštívili lázně Polanica Zdrój, kde jsme obdivovali nádherné parky a lázeňskou kolonádu s kavárničkami, sanatorii a fontánou, která je v sezoně osvětlena světly v šestnácti barvách a v rytmu hudby tvoří obrazce tryskající z 726 trysek do výše 12 metrů. Lázeňský park je kulturní památkou o rozloze 13 ha. Jsou to nejmladší lázně v celém Kladském regionu (1828) Všem se nám tu líbilo, povzdechli jsme si nad troskami našich lázní.

        Po občerstvení přejezd do lázní Duszniky Zdrój, navštívit kostel sv. Petra a Pavla, kde jsme se obdivovali kostelní výzdobě a poklonili soše Chopena, památníku na Prusko – Rakouskou válku, soše sv. papeže Pavla II, J. Wojtyly, který odtud pochází. Povídali jsme si o muzeu s ruční výrobou papíru, kolonádě s léčebným komplexem Uzdrawisko – sanatorium, barevné fontáně s hudbou, divadle, koncertním sále Dworek Chopena. Počasí nám přálo, všem se tady také velmi líbilo.

        Přejíždíme do Kudowy Zdrój kterou známe, projeli jsme kolem parku až k památníku Národů. Zdatnější účastníci prošli lázeňskou kolonádou, kde opět obdivovali obchůdky, kavárničky, lázeňské budovy, sanatoria. Ve všech lázních se léčí srdeční, cévní, dýchací , trávicí , žaludeční, střevní, ženské a pohybové choroby. Pro nás je také možnost léčby a za velmi solidní ceny. Ve smažalni u Andrzeje jsme měli rezervovaná místa a objednané výborné ryby. Po degustaci a v dobré náladě jsme se vrátili do Náchoda.

         Poděkování patří  členům výboru, kteří pomohli s organizací a foto tohoto zájezdu i řidiči p. Kaněrovi.

                                         Olga Frühaufová – předsedkyně

 

foto: Otto Volhejn