Get Adobe Flash player
Archív
Tech Soup
button techsoup.cz

Výlet do Polska 17. června. 2009

17. června. 2009 jsme si udělali výlet do Polska. První zastávka byla v Szalejově. Hezká byla prohlídka církevních památek. Prohlédli jsme si památeční kostelík a popovídali si s místním farářem. V  kostelíku jsme si sedli do lavic a prohlíželi hezky vyzdobený vnitřek. Významná je  soška Panny Marie, ke které se při příchodu klaní místní obyvatelé.
V Klodsku jsme si prohlédli středověký hrad nad městem. Pak jsme sešli do historické části a viděli jsme alespoň jeho zachovanou část. Na tržnici jsme si koupili různé drobnosti. Textil, uzeninu apod.
Lázně Dušniky nám poskytli odpočinek v podobě odpolední prohlídky hlavně lázeňského parku a pramenů. Kdo je chtěl ochutnat, pak musel sáhnout do peněženky a zaplatit pár drobných zlotých. Zdobí jej sochy evropských géniů v čele s Frederichem Schopinem. Je zde vystaven v různých podobách. K lázním měl i osobitý vztah. Často se zde léčil a při svém pobytu hrál na klavír nejen v lázeňské budově, ale i v městských kulturních domech, hlavně divadle.
Na závěr výletu jsme vyjeli autobusem nad Kudowu Zdrój do obce Pstruzne. Zde jsme si velmi pochutnali na pečených pstruzích. Kdo si je chtěl chytit, půjčili mu majitelé prut a nástrahu a vmalém rybníčku vedle Smažiarne, který je vydatně zarybněn, mohl lovit. V čisté vodě jsme viděli nepřeberná hejna hladových pstruhů, takže nebyl problém si je ulovit. Po odpočinku si Ti, kdo ještě měli v sobě sílu, šli prohlédnout místní skanzen. V jeho centru je už pár století kovárna s veškerým dobovým příslušenství. Nad vesnicí vévodí klasický větrný mlýn.
Při návratu do Náchoda jsme nakonec poděkovali našemu průvodci a řidiči autobusu, kteří nám vyšli v rámci možností ochotně vstříct v naplnění našich požadavků. Všech 46 účastníků vyjádřili spokojenost s náročným programem výletu. Fotografie jsou v galerii na konci.