Get Adobe Flash player
Archív
Tech Soup
button techsoup.cz

Rekondiční pobyt v Deštné – chata PRIM 27 – 29. září. 2010

Rekondiční pobyt od 27.9. – 29.9.2010 na chatě Prim se vydařil.

I přes nepřízeň počasí a onemocnění několika účastníků těsně před odjezdem se u  autobusu s řidičem panem Kaněrou sešlo 19 účastníků. Vyjeli jsme podle plánu z Náchoda a těšili se na pár společných dnů. Kolem poledne jsme se ubytovali na chatě Prim a s chutí se pustili do připraveného oběda. Pan Štěpán s kolektivem nás ve stravování přímo rozmazloval.

Prošli jsme se po Deštné v Orlických horách a po dobré večeři absolvovali zajímavou přednášku tamní Horské služby, kterou zastupoval pan Josef Kubíček. Seznámil nás s těmito horami, ideálními na pěší turistiku,cyklistiku a v zimě sjezdování a běžkování. Upozornil na možné úrazy, ztrátu orientace v terénu, podchlazení.

Po hřebenu vede 80 km. Dlouhá cesta Aloise Jiráska, která je při pěkném počasí kouzelná svými výhledy.Je zřízena útulna na Velké Deštné. Masarykova chata je v provozu celoročně. Je rozvinuta spolupráce s Polskou Horskou službou. Údolí Divoké Orlice, tvoří hranici . Spolupracují se záchrannou službou Helikopt, nemocnicí v Opočně, Krajskou nemocnicí v HK.Nejvíce úrazů se stává – cyklistům,  lyžařům.

Na závěr po besedě jsme ještě chvíli poseděli v klubovně. 2. den po částečné rozcvičce v 7.00 hod. jsme se sešli na výborné snídani a protože pršelo, zahájili jsem další program Cvičení paměti, jemné motoriky. Se zájmem větší část tvořila podle návodu košíčky, čertíky,  šipky, někdo se pustil do karet. Panovala veselá nálada, seznámili jsem se s programem na říjen – prosinec i s volebním programem, kde nejvíce se diskutovalo o Lázních Běloves,  pramenech , obchvatu města.

I přes nepřízeň počasí jsme se  navečer prošli po Deštné a rozhodli se, že zítra dopoledne vyjedeme k Masarykově chatě. Večer jsme opět zakončili společným posezením v baru, klubovně.

3.den začali jsem rozcvičkou v 7.00hod nasnídali se a vyrazili autobusem na Masarykovu chatu. Opět jsem měli štěstí na řidiče, který nám nejen poradil, ale i zastavil blíže vzhledem k věku účastníků. Na Masarykově chatě jsme se občerstvili, seznámili s okolím (hranice Polska) a zalitovali, že nám počasí nepřeje, protože bychom měli krásné výhledy a procházku po hřebeni. Dojeli jsme až k Muzeu v Deštné, kde nám velmi ochotná paní průvodkyně podala ucelený výklad o životě v horách. Se zájmem jsme si prohlédli veškeré expozice a doklady zaniklých staveb.

Po dobrém obědě a odpočinku jsem si podle vlastních potřeb udělali procházky v okolí chaty, do Deštné, navštívili kolegy z Dia. Navečer jsme  předali pokoje,  navečeřeli se a rozloučili s milým personálem. Ještě tady jsme se rozhodli, že se sem s podobným programem vrátíme v červnu 2011.

Před chatou už nás čekal s autobusem a řidič pan Kaněra, který opět ochotně všem účastníkům snesl zavazadla, pomohl nastoupit a výletní zpáteční cestou přes Olešnici v Orlických horách, Nový Hrádek jsme se vrátili dolů do Náchoda.

Všichni účastnicí se shodli na tom, že i přes nepřízeň počasí se rekondice zdařila a velkou část na tom mají všichni, včetně řidičů a personálu pana Štěpána.

(účastníků 19)