Get Adobe Flash player
Archív
Tech Soup
button techsoup.cz

Rekondice „Proti samotě“ 28.06.2016

Informace sociální rekondice „Proti samotě“ se členy Sdružení zdravotně postižených.

      V pondělí dne 27. 6. 2016 v počtu 34 členů jsme v 9 hodin odjeli na Orlické hory, přes Nový Hrádek se zastávkou na poutním místě v Rokoli a pokračovali na naši objednanou chatu Prim. Tam nás jako vždy uvítal s úsměvem pan Štěpán, který nám připravil vynikající svíčkovou. Po ubytování a krátkém odpočinku jsme se vydali na společnou vycházku směrem k hotelu Orlice, kde na parkovišti čekal pan Jiří Máslo, který měl pro nás překvapení. Nejen vynikající koláče, ale country kapelu, která hrála senzačně až do večerních hodin. Vraceli jsme se na večeři a bylo nám moc dobře. Zdravotní cviky nám pomohly protáhnout hlavně horní část těla. Opět jsme měli výstavku zajímavých výrobků z vosku, s přednáškou a možností zakoupení výrobků. Jsme rádi, že můžeme podporovat místní výrobce. Společenský večer se velmi povedl, noví účastníci se veselili spolu s námi.

       V úterý po rehabilitační rozcvičce a vydatné snídani nás čekal celodenní výlet Orlickými horami k zámku Doudleby nad Orlicí. Na cestu bylo připravené občerstvení. Přálo nám počasí a náš milý řidič pan Kováříček s námi vyjížděl na panorama hor. Při příjezdu k zámku, jsme prošli zámeckým parkem a při objednané prohlídce žasli, nad lidskou zlobou, která málem historickou stavbu zničila. Renesanční zámek Doudleby nad Orlicí dal v roce 1588 postavit Mikuláš Starší z Bubna. Původně sloužil jako letní sídlo, později byl využíván jako lovecký zámek. Bez zajímavostí není, že rod Bubnů stavbu vlastní s výjimkou let 1948 – 1993 nepřetržitě. Nevelký, ale půvabný zámek je dílem italských renesančních umělců. Unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky i širokou veřejností. Přijali jsme pozvání na prohlídku vzácných interiérů, procházku zámeckým parkem v sousedství nově zbudované obory. Přivítal nás sám zámecký pán a pozval k bezplatné prohlídce Muzea přírodovědy a Roku na vsi, které je úžasné, faunou, výrobky, minerály, maketami, polodrahokamy i jinými exponáty.

      Všichni naši účastníci s nadšením popíjeli výbornou kávu v zámecké kavárně, bylo slyšet pouze chválu. Někteří si zakoupili knihu majitelky zámku Eleonory Dujkové rozené z Bubna-Litic nazvanou „VZPOMÍNÁNÍ“, kde s velkou pokorou,
s přirozeným respektem a vrozenou skromností popisuje svůj nelehký život. Stejně na nás zapůsobil její syn Petr, který je velmi podobný svému dědovi.

      Sváteční dojem nám nezkazil ani „stávkující autobus“ se kterým si řidič věděl rady a rychle jej zprovoznil. Po snědených dobrých koláčích, jsme zamířili do nově zbudovaného Regionálního muzea v Rokytnici v Orlických horách. Tam v plně bezbariérovém prostředí nám promítli film o přírodě a ptactvu Orlických hor, prohlédli jsme si podmalby, drhání, sklíčka, korálky, je možno na objednání sjednat i dílničky s návštěvníky. Vraceli jsme se v podvečer do hor, plni krásných zážitků a dojmů, poděkovali panu řidiči ze Skuhrova nad Bělou, a už se těšíme na příští rok.

      Po zdravotním protažení těla a večeři, následovala příprava na společenský večer „Pohádka mládí“. To bylo smíchu a překvapení, skoro všichni účastníci si dali práci s krásnými maskami a různými scénkami. Večer se povedl a i nejstarší účastnici na chvíli zapomněli na bolest a věk. To byl náš cíl.

      Ve středu jsme rozcvičkou a zdravotními cviky rozhýbali celé tělo a zazpívali si.         

      Po snídani někteří účastníci navštívili místní Muzeum, prodejny, prošli se po okolí.

      Stávající výbor chystal „Vysvědčení“ pro všechny účastníky včetně pana Štěpána, který nám jako obvykle skvěle vyvářel, poseděl s námi a se svými dcerami nám zpříjemnil pobyt na chatě.

      Po obědě jsme se prošli Deštnou, někteří šli Křížovou cestou až k hotelu Panorama, odkud je krásný pohled z opačného kopce na celou obec.

      K večeru jsme provedli hodnocení průběhu rekondice „Proti samotě“ předali účastníkům vysvědčení za zdařilou účast, panu Štěpánovi s rodinou, za pochopení a dobré vaření. :)

      Všichni jsme zaplatili individuální účty, předali pokoje a chystali se na odjezd domů.

      Paní předsedkyně Olga Frühaufová poděkovala členům výboru za výbornou spolupráci:

  1. Otto Volhejnovi, p. Boženě Řehákové, p. Aleně Balážové, p. Marii Bonkové a nové člence p. Ivě Majerové. Vyzvedla, že i tento sedmý ročník se povedl též díky účastníkům a splnil očekávání. Účastníci ji poděkovali za organizaci a připravené akce nejen zde na horách. Všichni se neradi loučili po třech plně prožitých dnech a hned si zajednávali další rekondici u pana Štěpána.

      Vzhledem k věku a zdravotnímu stavu účastníků, jsme autobus z Náchoda na rekondici „Proti samotě“ a zpět hradili z prostředků organizace – dotace Města. 

Zapsala: Olga Frühaufová – předsedkyně                                       
foto: Otto Volhejn

Náchodský deník 19. srpna. 2016
rekondice-noviny-u.

17. 2016